Тема: Багатство мови і
мовлення: лексичне, фразеологічне, синтаксичне. (11 клас)
Мета: поглибити знання учнів про
багатство мови і мовлення; актуалізувати відомості про джерела багатства
мовлення; формувати поняття прекрасного в мові, що спирається на її лексичні, фразеологічні
та синтаксичні ресурси; удосконалювати мовлення учнів; виховувати повагу до
рідної мови.
Ресурсне
забезпечення: словники, дидактичний матеріал - картки.
Велична, щедра і прекрасна мова,
Прозора й чиста, як гірська вода,
То України мова барвінкова,
Така багата й вічно молода.
Олесь
Лупій
Хід уроку
1. Оголошення
теми та мети уроку
Запишіть тему уроку, епіграф
Проблемне питання – А яке ж мовлення можна вважати
багатим ми з’ясуємо протягом уроку.
2. Мотивація
навчальної діяльності
Ви вже дорослі люди, молоді та енергійні, і зовсім
небагато часу залишилось до того моменту, коли підете в самостійне життя. І
неодмінно задумаєтесь над тим, як зробити це життя гідним та забезпеченим.
З цього приводу Дейл Карнегі, американський педагог,
писав, що про людину судять з 4 речей:
- який вона
має вигляд;
- що вона
робить;
- як вона
говорить;
- що вона
говорить.
Отже, на 50%
ставлення до людини у світі залежить від її мови. Священний обов’язок кожного з
нас – берегти дорогоцінні якості рідної мови, її запашні, барвисті слова,
образи, звороти, шліфувати і збагачувати їх, щоб передати прийдешнім поколінням
спадщину. Мова — інтелектуальний портрет людини. Не забуваймо про це! І якщо
зовнішній портрет можна змінити за допомогою одягу, макіяжу, то з мовним —
набагато складніше.
3. Підготовка до
сприйняття нового матеріалу.
Дати відповіді
на запитання:
- Що таке мова та мовлення? (Мова – засіб спілкування в духовному і практичному житті людини і
система знаків для передавання, приймання і використання інформації. Мовлення –
це вживання людиною мови для спілкування)
- Чи залежить багатство мовлення від багатства мови? (Незнання мовних норм, правил утруднює
спілкування)
Розрізняють
мовлення багате і бідне. Багатим мовлення називають тоді, коли в ньому рідко
повторюються ті самі слова, коли урізноманітнена мовна структура. А це, у свою
чергу, залежить від активного запасу мовних засобів (слів, їхніх форм, моделей
словосполучень і речень, запасу інтонацій). Багатство мовлення залежить, по-перше, від лексичного запасу мовця, по-друге, від багатства мови.
В українській мові багато синонімів. До цього ще
додається великий запас фразеологізмів, які не тільки збагачують мовну палітру,
а й прикрашають мовлення.
4. Сприйняття та
засвоєння навчального матеріалу
Пояснення
вчителя.
Багатство мови
виявляється передусім у великій кількості слів. Тлумачний 11-томний «Словник
української мови» містить 134 тисячі слів, хоч до нього не увійшли спеціальні
терміни, власні назви, слова обмеженого вжитку. Виданий 2005 року Великий
тлумачний словник сучасної української мови (видавництво «Перун») вміщує 250
тисяч слів.
Великою є
кількість фразеологічних зворотів. Словник фразеологізмів української мови
(Київ, Наукова думка, 2003) містить 7 922 фразеологічні одиниці, уживані в
сучасному українському мовленні. Електронний словник онлайн містить понад 220
000 словникових статей і понад 20 000 фразеологізмів.
Багатство мовлення твориться не кількістю
слів, а кількістю значень. Показниками багатства мови є наявність у ній багатозначних слів,
синонімів, різноманітність засобів словотворення. Володіння багатством засобів
рідної мови дозволяє досягати точності вираження думок, виразності у
висловленні почуттів, дає змогу сприймати й усвідомлювати зміст чужих
висловлювань.
5. Закріплення
вивченого матеріалу.
Практична робота.
Детальний розгляд джерел багатства мовлення
- У чому виявляється лексичне багатство? (Виявляється в уникненні невиправданих
повторів слів, володінні синонімічними ресурсами мови)
Багатство мови
твориться не лише кількісним його складом, але й глибоким знанням синонімічного
потенціалу мови. Лексичне
багатство вимагає не тільки засвоєння великої кількості слів, а й усіх можливих
значень багатозначного слова.
Вибірково-розподільний
диктант
1. Згрупуйте за
тематичними блоками слова-епітети, що стосуються слова мова.
1. Про правильну мову: ... бездоганна, зрозуміла,
відшліфована, зразкова, точна
2. Про збіднілу мову: ... безграмотна, убога, засмічена, незграбна,
груба
3. Про гарну мову: ... барвиста, розкішна, незвичайна,
неповторна, живописна, чародійна
- Що таке фразеологізми? — стійкі словосполучення, які сприймаються
як єдине ціле і вживаються носіями мови в усталеному оформленні. Ще їх
називають «Крилатими висловоми»
- У чому виявляється
фразеологічне багатство? (Виявляється у підкресленні влучного та образного значення
слова)
Завдяки властивостям фразеологізмів наша мова стає
яскравішою, емоційнішою, образнішою і виразнішою.
2. Замініть слова, виділені в реченнях, синонімічними
фразеологізмами з довідки.
Тільки ще стало світати - заскрипіли залізні ворота під
баштою. Тимко почервонів, опустив
очі. Були солдати після проходження воєнної служби дуже худі. ЇЇ перше кохання завдавало
душевної муки. Я тебе провчу, ти вже не будеш обіцяти і не виконувати!
Довідка: на світ займатися, краяло душу, кидати слів на вітер,
сама шкіра та кості, залився фарбою.
Відповідь: Тільки ще стало на світ займатися - заскрипіли
залізні ворота під баштою. Тимко залився фарбою, опустив очі. Були
солдати після проходження воєнної служби сама шкіра та кості. ЇЇ перше
кохання краяло душу.Я тебе провчу, ти вже не будеш кидати слів на
вітер
Отже, завдяки властивостям фразеологізмів, а саме:
образності, експресивності і злитого значення, наша мова стає яскравішою,
емоційнішою, образнішою і виразнішою.
- У чому виявляється синтаксичне багатство? (у використанні синонімічних синтаксичних
конструкцій, напр., підрядне речення часу – і дієприслівниковий зворот,
підрядне означальне речення – і дієприкметниковий зворот, пряма і непряма мова)
Джерелом
синтаксичного багатства є чітке усвідомлення правил розстановки розділових
знаків. Від постановки розділових знаків може залежати зміст речень.
3. Виправте пунктуаційні помилки.
Громадяни, корови, телята й
інша худоба можуть випасатися тільки на спеціально відведених місцях. На
зимівлю залишено отару овець, яку доглядають троє чабанів і більше двохсот
свиней. Комісія встановила, що продуктовий магазин уражений гризунами з дуже
малим асортиментом.
Відповідь: Громадяни! Корови, телята й інша худоба можуть
випасатися тільки на спеціально відведених місцях. На зимівлю залишено отару
овець, яку доглядають троє чабанів, і більше двохсот свиней. Комісія встановила,
що продуктовий магазин, уражений гризунами, з дуже малим асортиментом.
Заключне слово вчителя
Отже, сформоване мовлення позитивно характеризує будь-яку
людину незалежно від її професії - учителя, лікаря, інженера, політичного
діяча. Стати духовно багатою, соціально активною особистістю можна тільки в
тому разі, якщо ти оволодієш мовою, як засобом спілкування, мислення, пізнання,
самовираження, самоутвердження в колективі.
6. Підсумок уроку. Рефлексія
Звернімось знову до епіграфу уроку і проблемного запитання, яке ми
поставили на початку уроку.
- Яке ж мовлення можна вважати багатим? (Те
в якому використовується велика кількість мовних одиниць (слів, словосполучень,
речень)
Продовжіть речення: Моє
мовлення має бути багатим, щоб …
Живе наша мова. Отже, живий наш дух, жива наша пісня, наша історія.
Живе наша мова — і з нами наші князі і гетьмани, наші письменники і вчені.
Живе наша мова — і наш голос звучить у вселенському хорі народів.
Бо наша мова — це наша релігія, наша держава, наша минувшина, наша надія,
наше майбутнє. Бо наша мова — це ми, українці, — добрий, чесний, працьовитий народ.
Отож, працюймо для неї, вивчаймо, заглиблюймось у її походження й історію,
поширюймо, пропагуймо її.
7. Домашнє завдання
Дібрати 4–5 прислів’їв про
мову або висловів письменників про багатство рідної мови. Вивчити їх напам’ять
Впр. 192, ст.. 110, чит пр.. 5
ст. 105-111