Тема: РМ(п) Переклад тексту з російської українською мовою. (5 клас)
Мета: навчити школярів перекладати тексти,
розвивати в учнів вміння вільно орієнтуватися в російській і українській мовах; виховувати
старанність в навчанні; прищеплювати любов до природи.
Обладнання: фотографії із зображенням птаха, текст для перекладу (картки), словники.
ХІД УРОКУ
I. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ
III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО
МАТЕРІАЛУ
Робота з текстом.
- Прослухайте текст для перекладу
- До якого типу мовлення належить текст?
- Визначте стиль мовлення.
Робота з картиною. Міжпредметні зв’язки.
Скворцы – шпаки
Шпак належить до ряду горобцеподібних
птахів. Довжина його 19—22 см, вага
60—90 г. Шпаки населяють всю територію України, більшу частину Європи та
західної Азії. Дзьоб шпаків можна охарактеризувати як прямий, довгий і сильний.
Кінчик дзьоба цих птахів трохи сплюснутий. Шпаки володіють прямим коротким
хвостом. Крила гострі. Шпаки можуть наслідувати співи інших птахів, а також
відтворювати багато інших звуків. Шпаки є всеїдними птахами,
тобто вони вживають як їжу рослинного, так і тваринного походження. Шпак – перелітний птах, бо відлітає взимку в теплі краї. Переселення
можуть відбуватися на відстань до двох тисяч кілометрів.
Робота з картками. Переклад з російської.
Завдання: користуючись російсько-українськими словниками, перекласти
текст.
Скворцы
Живут
скворцы в скворечниках, на деревьях и под крышами домов. Скворец очень
сообразительный: он себе жилье всегда найдет. А отдыхают скворцы вечером, когда уже чуть начинает темнеть.
Сядет
скворец на провод и сидит тихо, будто думает о чем-то. А он и вправду думает.
Посидит так немножко, да как загудит автомобиль. А потом вдруг лошадиное ржание
послышится. Это скворец вспоминает все, что днем слышал. А повторять
любые звуки он мастер.
(74 сл.)(Б. Егоров)
Зачитування перекладів учнями.
Шпаки
Живуть шпаки в шпаківнях, на
деревах і під дахами будинків. Шпак дуже кмітливий: він собі житло завжди знайде. А відпочивають шпаки ввечері,
коли вже трохи починає темніти.
Сяде шпак на провід і сидить
тихо, ніби думає про щось. А він і справді думає. Посидить так трошки, та як
загуде автомобіль. А потім раптом кінське іржання почується. Це шпак згадує все, що вдень чув.
А повторювати будь-які звуки він майстер.
IV. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Вчити правила ст.. 149,
Впр. 391, ст.. 150