четвер, 6 жовтня 2016 р.

Тема: Урок-турнір. У "музеї" дієслова. (6 клас)
Мета: викликати бажання вивчати українську мову, володіти науковою термінологією, відновити в пам’яті учнів, систематизувати та узагальнити відомості про дієслово як самостійну частину мови; формувати вміння працювати в команді; розвивати пам’ять, увагу, логічне та образне мислення; виховувати  почуття колективізму, відповідальності за справу, яку виконуєш, прагнення отримати міцні знання.
Тип уроку: узагальнення та систематизація вивченого
Обладнання: таблиця про дієслово, картки на кожну групу (див. додатки)

Хід уроку:
І. Організаційний момент
Повідомлення про порядок та проведення мовознавчої гри

ІІ. Повідомлення теми, мети уроку

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
    Не за морями глибокими, не за горами високими,  а в дивній мовній країні жили – були  частини мови. У кожної з них було своє власне місто. А керувала країною премудра і сувора королева Морфологія.
Усі мене знають , та дружать не всі
зі мною, шановні, бо я гонориста.
Хто плентатись звик зазвичай  у хвості,
Тому заувагу зроблю особисто .
Хто ж  грамотно пише і правила вчить,
В  пошані у мене завжди і повсюди.
Щоб гідно і впевнено в світі вам жить,
Усі частини мови вивчайте й любіть.
    Країна Морфологія дуже велика: Є в ній 2 князівства , 10 міст. Всі частини мови живуть дружно, часто ходять одна до одної в гості, весело і корисно проводять час.
    Так ось. Всі частини мови були задоволені своїми сусідами, де б вони не були. Лише дієслово завжди бурчало : «Нероби! Ледарі! Хіба так можна жити:  діяти  треба , діяти ! Коли ж ви в кінці  кінців почнете працювати?».
- Ми? – запитали займенники і ображено надули губи.
- Весела справа …, - насмішкувато зауважили прикметник з іменником  і відвернулись 
- Ніколи! – підсумували прислівники  і гордо попрямували  до виходу.
    І кожна частина мови не хотіла діяти , а лише займатись своєю справою. А дієслово образилось, оголосило всім війну і навіки оселилось  у форті (велике військове укріплення) , щоб працювати і насолоджуватися своєю працею.

ІV. Актуалізація опорних знань
- Повторення теоретичного матеріалу про дієслово (робота з таблицею на дошці)

V. Застосування учнями знань і вмінь у нестандартних умовах
Раунд 1. Латка на прислівя
Перепишіть прислівя, на місці крапок поставте латку.
        Базіка з мухи слона...
        Ви говоріть, а ми будемо...
        Учись, на інших...
        Свою роботу вимірюй....ділом.
        Що... пером, того не виволочиш волом.
        Аж до діброви...наші розмови.
       Латка: чути, написано, зробить, слухати, дивлячись, зробленим.

Раунд 2. Пятий зайвий  
Підкресліть зайве слово та поясніть свій вибір
  -намальовано, сказано, зроблено, прочитати, вишито;
  -малювати, намальований, записати, говорити, дивитися;
  -йдучи, сміючись, летіти, пишучи, радіючи;
  -лечу, сидиш, йдучи, пишуть, грається.

Раунд 3 . Виріс, а розуму не виніс
Визначити час дієслів
1. Захворів на хитрощі.
2. Як їв, то упрів, як працював, то задрімав.
3. Гратимешся з вогнем, сам згориш.
4. Як підеш навпростець, дома не ночуватимеш.
1. Заробив, як комар надзижчав.
2. Дивиться, як баран на нові ворота.
3. На голові блистить, а в голові свистить.
4. Розбирається, як баран в аптеці.

Раунд 4. Де грамотні люди, там біди не буде
Дібрати з довідки слова, що відповідають поданим лексичним значенням.
1. Утрачати самовладання від сильного хвилювання, не памятати себе.
2. Ставитися презирливо, зарозуміло, зневажливо до кого-небудь або до чогось.
3. Мати поганий зір, погано бачити.
4. Порушувати чийсь спокій, завдавати турботи, клопоту, бентежити.
5. Відчувати велику неприхильність, ворожість, нелюбов до когось або чогось.
6. Допустити помилку, зробити недогляд через неуважність.
Довідка: неволити, недобачати, недогледіти, ненавидіти, непокоїти, нестямитися, нехтувати.
   
Раунд 5. Творче завдання:
І команда: Написати твір-мініатюру на тему: «Яким ми бачимо майбутнє України?».
ІІ команда: Написати твір-мініатюру на тему: «Яким ми бачимо минуле України?».


VІ. Підбиття підсумків

Додатки. Картки для груп
Раунд 1. (1команда) Перепишіть прислівя, на місці крапок поставте латку
Базіка з мухи слона.......................................
Ви говоріть, а ми будемо..............................
Учись, на інших............................................
Латка: чути, написати, зробити, слухати, дивитися, зроблений.

Раунд 1. (2команда) Перепишіть прислівя, на місці крапок поставте латку.
Свою роботу вимірюй ................... ділом.
Що ................. пером, того не виволочиш волом.
Аж до діброви .................... наші розмови.
Латка: чути, написати, зробити, слухати, дивитися, зроблений.

Раунд 2. (1команда) Пятий зайвий Підкресліть зайве слово та поясніть свій вибір
- намальовано, сказано, зроблено, прочитати, вишито;
- малювати, намальований, записати, говорити, дивитися;

Раунд 2. (2команда) Пятий зайвий Підкресліть зайве слово та поясніть свій вибір
- йдучи, сміючись, летіти, пишучи, радіючи;
- лечу, сидиш, йдучи, пишуть, грається.

Раунд 3. (1команда) Виріс, а розуму не виніс Визначити час дієслів
(минулий, теперішній і майбутній)
1. Захворів на хитрощі.
2. Як їв, то упрів, як працював, то задрімав.
3. Гратимешся з вогнем, сам згориш.
4. Як підеш навпростець, дома не ночуватимеш.

Раунд 3. (2команда) Виріс, а розуму не виніс Визначити час дієслів
(минулий, теперішній і майбутній)
1. Заробив, як комар надзижчав.
2. Дивиться, як баран на нові ворота.
3. На голові блистить, а в голові свистить.
4. Розбирається, як баран в аптеці.

Раунд 4. (1команда) Дібрати з довідки слова, що відповідають поданим лексичним значенням.
1. Утрачати самовладання від сильного хвилювання, не памятати себе.
2. Ставитися презирливо, зарозуміло, зневажливо до кого-небудь або до чогось.
3. Мати поганий зір, погано бачити.
Довідка: неволити, недобачати, недогледіти, ненавидіти, непокоїти, нестямитися, нехтувати.

Раунд 4. (2команда) Дібрати з довідки слова, що відповідають поданим лексичним значенням.
1. Порушувати чийсь спокій, завдавати турботи, клопоту, бентежити.
2. Відчувати велику неприхильність, ворожість, нелюбов до когось або чогось.
3. Допустити помилку, зробити недогляд через неуважність.
Довідка: неволити, недобачати, недогледіти, ненавидіти, непокоїти, нестямитися, нехтувати.

середа, 5 жовтня 2016 р.

Тема: РМ. Усний твір-роздум на морально-етичну тему Що таке зрада? (8 клас)
Мета:
- навчити учнів складати твір-роздум, пояснити особливості композиції твору-роздуму, виробляти вміння підпорядковувати висловлювання темі та основній думці;
- розвивати зв’язне мовлення: говоріння, діалогічне мовлення та духовно-багату мовну особистість через осмислення мотивів і наслідків людських вчинків;
- виховувати в учнів морально-етичні норми життя., а саме, вірність, любов, правдивість, співчуття, милосердя.
Хід уроку:
1. Організаційний момент
2. Оголошення теми і мети уроку
 Ви мрієте з дитинства стати дорослими! А що ж означає бути дорослим?
(Все вирішувати самому, обирати заняття до душі, працювати за уподобанням, створити сім’ю, виростити дітей, нести відповідальність за свої вчинки)

СВ: Але й дорослим потрібна порада батьків, бо вони дали нам життя, і є першими учителями, які готують нас до життя. Недарма про найдорожчих нам матусю й батька складено багато прислів’їв, приказок.

Тож помандруємо в країну “Усної народної творчості”.
Я називаю І частину прислів’я, а ви його продовжуєте:
Яблуко від яблуні ... далеко не відкотиться
Яка хата - такий тин, який батько ...- такий син
Шануй батька й неньку, то буде тобі ... скрізь гладенько
 СВ: Так, батьки виховують нас і прищеплюють нам найкращі морально-етичні якості.
- Запис з дошки дати і теми

3. Мотивація навчальної діяльності
- А чи знаєте ви що таке мораль, етика?
Мораль - це система норм і принципів поведінки людей.
Етика - норми поведінки, сукупність моральних правил.
- А які моральні якості найбільше цінуються в народі?
(НА ДОЩЦІ)
Правдивість - брехня
Співчуття - черствість
Милосердя - жорстокість
Вірність - зрада
Любов - ненависть
Підберіть антоніми до цих слів - різнокореневі слова з протилежним значенням.
    СВ: На жаль, в нашому житті зустрічаються такі аморальні явища. Але я хочу, щоб Вас у житті вони оминали.

4. Сприйняття і засвоєння навчального матеріалу
Бесіда:
- Які є типи мовлення? (опис, розповідь і роздум. Кожна людина впродовж свого життя перебуває в різних ситуаціях і користується різними типами мовлення. )
- Що таке роздум? (Роздум – висловлювання про причини якостей, ознак, подій. У роздумі обов’язково присутні три частини: теза, докази, висновок. Чисті описи, роздуми, розповіді використовуються рідко. У текстах найчастіше зустрічається, що описи входять до змісту розповіді або зв’язані з роздумом, або роздум може доповнювати розповідь.)

- Робота з таблицею на дошці
 СВ: Теза роздуму - це положення, яке відображає погляди автора. Вона має бути чіткою, зрозумілою, точною, незамінною протягом усього процесу її аргументації. Аргументи, які використовуються як докази тези, повинні узгоджуватися один з одним і бути достатньою підставою для висновку. Отже, теза має бути доведена, а висновки - мотивовані.

- Читання тексту для обговорення 
СВ: Протягом усього часу свого існування Християнство вважало за «зраду» відхід від віри, або перехід в іншу віру. Зараз я вам прочитаю про «Велику Зраду», пов'язану з особистістю Іуди Іскаріота.
***
     З часів подій, описаних у Біблії, людство не знає імені більш нікчемного, ніж ім'я Іуди Іскаріота - одного з дванадцяти учнів Ісуса Христа. За тридцять срібників Іуда погодився виказати місце перебування свого Божественного Учителя.
    У ніч перед Пасхою Ісус з учнями зібралися на так звану Таємну ве-черю.
— Сьогодні, - сказав Ісус, — один із вас зрадить мене...
Усі підхопилися з місць.
— Хто це, Господи? — стали запитувати його учні. Тільки Іуда мовчав, бо знав, у чому річ...
    Після вечері Ісус з учнями піднялися на Елеонську гору, де був великий сад. До них наблизився гурт солдатів і слуг першосвященика з факелами і зброєю. Вів їх Іуда. Ще раніше Іуда домовився з солдатами так: кого він поцілує, того вони мають заарештувати. Тому, підійшовши до Ісуса, він поцілував його. Ісус сказав:
— Так ось як ти зраджуєш мене, Іудо. Поцілунком!..
Солдати зв'язали Ісуса і повели за собою.
***
СВ: Ім'я Іуди навіть закріпилося у фразеологізмах. У переносному значенні Іуда — зрадник, лицемір, а вислів «іудин поцілунок» означає вчинок людини, що прикриває облесливістю свою зраду

Бесіда:
1. Про яку морально-етичну проблему  ідеться? рада - це кара Божа.)
2. Якою буває зрада? (зрада Батьківщини, друзів, зрада самого себе та подружня зрада)
3. З чого починається зрада? Що штовхає людину до зради? (Так просто людина прийти до зради не може. Бо їй від природи дано любити маму, батька, державу, народ. Але інколи обставини складаються так, що людина стає перед дилемою: вона - чи батько і мати; вона - чи Батьківщина. І якщо людині не вистачає сили волі, мужності, вона може схибити і переступити межу порядності)
4. Як ви розумієте народний вислів «Зрадник гірший за ворога»? (афоризм Бруно Ясенського)
5. Чому став на стежку зрадництва Тугар Вовк із повісті І. Франка «Захар Беркут»? (заради збагачення і слави)
6. Чи кожна людина може зрадити? (Чесність і щирість у стосунках між людьми допомагають уникнути зрад або та людина не зраджує, що вже відчула цей біль зради на собі.)

- Складання плану твору-роздуму на тему: «Що таке зрада?». За потреби скористайтеся запропонованим орієнтовним планом і порадами щодо написання роздуму. (робота з картками - читання)

Орієнтовний план Що таке зрада?
Вступ
І. Одвічна проблема зради.
Основна частина
II. Зрада - це порушення вірності.
1. Зрада Батьківщини.
2. Зрада людини.
3. Причини зради.
4. Людина, яка не зрадить.
Висновок
III. Давайте жити без зради.

- Складання усного твору

- Виступ учнів

5. Оцінювання

6. Домашнє завдання
Завершити роботу над твором-роздумом на тему «Що таке зрада?»