Тема: Урок-турнір. У "музеї" дієслова. (6 клас)
Мета: викликати бажання вивчати
українську мову, володіти науковою термінологією, відновити в пам’яті учнів,
систематизувати та узагальнити відомості про дієслово як самостійну частину
мови; формувати вміння працювати в команді; розвивати пам’ять, увагу, логічне
та образне мислення; виховувати почуття
колективізму, відповідальності за справу, яку виконуєш, прагнення отримати
міцні знання.
Тип уроку: узагальнення та
систематизація вивченого
Обладнання: таблиця про дієслово,
картки на кожну групу (див. додатки)
Хід уроку:
І. Організаційний момент
Повідомлення про
порядок та проведення мовознавчої гри
ІІ. Повідомлення теми, мети уроку
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Не за морями
глибокими, не за горами високими, а в
дивній мовній країні жили – були частини
мови. У кожної з них було своє
власне місто. А керувала країною премудра і сувора королева Морфологія.
Усі
мене знають , та дружать не всі
зі
мною, шановні, бо я гонориста.
Хто
плентатись звик зазвичай у хвості,
Тому
заувагу зроблю особисто .
Хто
ж грамотно пише і правила вчить,
В пошані у мене завжди і повсюди.
Щоб
гідно і впевнено в світі вам жить,
Усі
частини мови вивчайте й любіть.
Країна Морфологія дуже велика: Є в ній 2
князівства , 10 міст. Всі частини мови живуть дружно, часто ходять одна до
одної в гості, весело і корисно проводять час.
Так ось. Всі частини мови були задоволені
своїми сусідами, де б вони не були. Лише дієслово завжди бурчало : «Нероби!
Ледарі! Хіба так можна жити: діяти треба , діяти ! Коли ж ви в кінці кінців почнете працювати?».
- Ми? – запитали
займенники і ображено надули губи.
- Весела справа …, -
насмішкувато зауважили прикметник з іменником
і відвернулись
- Ніколи! – підсумували прислівники і гордо попрямували до виходу.
- Ніколи! – підсумували прислівники і гордо попрямували до виходу.
І кожна частина мови не хотіла діяти , а
лише займатись своєю справою. А дієслово образилось, оголосило всім війну і
навіки оселилось у форті (велике військове укріплення) , щоб
працювати і насолоджуватися своєю працею.
ІV.
Актуалізація опорних знань
- Повторення
теоретичного матеріалу про дієслово (робота з таблицею на дошці)
V. Застосування учнями знань і вмінь у нестандартних умовах
Раунд 1. “Латка на прислів’я”
Перепишіть прислів’я,
на місці крапок поставте “латку”.
Базіка з мухи слона...
Ви говоріть, а ми будемо...
Учись, на інших...
Свою роботу вимірюй....ділом.
Що... пером, того не виволочиш волом.
Аж до діброви...наші розмови.
“Латка”: чути, написано, зробить, слухати, дивлячись, зробленим.
Раунд 2. “П’ятий зайвий”
Підкресліть зайве
слово та поясніть свій вибір
-намальовано, сказано, зроблено, прочитати,
вишито;
-малювати, намальований, записати, говорити,
дивитися;
-йдучи, сміючись, летіти, пишучи, радіючи;
-лечу, сидиш, йдучи, пишуть, грається.
Раунд 3 . “Виріс, а розуму не виніс”
Визначити час
дієслів
1. Захворів на
хитрощі.
2. Як їв, то упрів,
як працював, то задрімав.
3. Гратимешся з
вогнем, сам згориш.
4. Як підеш
навпростець, дома не ночуватимеш.
1. Заробив, як комар
надзижчав.
2. Дивиться, як
баран на нові ворота.
3. На голові
блистить, а в голові свистить.
4. Розбирається, як
баран в аптеці.
Раунд 4. “ Де грамотні люди, там біди не буде”
Дібрати з довідки
слова, що відповідають поданим лексичним значенням.
1. Утрачати
самовладання від сильного хвилювання, не пам’ятати себе.
2. Ставитися
презирливо, зарозуміло, зневажливо до кого-небудь або до чогось.
3. Мати поганий зір,
погано бачити.
4. Порушувати чийсь
спокій, завдавати турботи, клопоту, бентежити.
5. Відчувати велику
неприхильність, ворожість, нелюбов до когось або чогось.
6. Допустити
помилку, зробити недогляд через неуважність.
Довідка: неволити, недобачати, недогледіти, ненавидіти, непокоїти, нестямитися,
нехтувати.
Раунд 5. Творче завдання:
І команда:
Написати твір-мініатюру на тему: «Яким ми бачимо майбутнє України?».
ІІ команда:
Написати твір-мініатюру на тему: «Яким ми бачимо минуле України?».
VІ. Підбиття підсумків
Додатки. Картки для
груп
Раунд 1. (1команда) Перепишіть прислів’я, на місці крапок поставте
“латку”
Базіка з мухи
слона.......................................
Ви говоріть, а ми
будемо..............................
Учись, на інших............................................
“Латка”: чути, написати, зробити, слухати, дивитися, зроблений.
Раунд 1. (2команда) Перепишіть прислів’я, на місці крапок поставте
“латку”.
Свою роботу вимірюй ................... ділом.
Свою роботу вимірюй ................... ділом.
Що .................
пером, того не виволочиш волом.
Аж
до діброви .................... наші розмови.
“Латка”: чути, написати, зробити, слухати, дивитися, зроблений.
Раунд 2. (1команда) “П’ятий зайвий” Підкресліть
зайве слово та поясніть свій вибір
- намальовано,
сказано, зроблено, прочитати, вишито;
- малювати,
намальований, записати, говорити, дивитися;
Раунд 2. (2команда) “П’ятий зайвий” Підкресліть
зайве слово та поясніть свій вибір
- йдучи, сміючись,
летіти, пишучи, радіючи;
- лечу, сидиш,
йдучи, пишуть, грається.
Раунд 3. (1команда) “Виріс, а розуму не виніс” Визначити
час дієслів
(минулий,
теперішній і майбутній)
1. Захворів на
хитрощі.
2. Як їв, то упрів,
як працював, то задрімав.
3. Гратимешся з
вогнем, сам згориш.
4. Як підеш
навпростець, дома не ночуватимеш.
Раунд 3. (2команда) “Виріс, а розуму не виніс” Визначити час дієслів
(минулий,
теперішній і майбутній)
1. Заробив, як комар
надзижчав.
2. Дивиться, як
баран на нові ворота.
3. На голові
блистить, а в голові свистить.
4. Розбирається, як
баран в аптеці.
Раунд 4. (1команда) Дібрати з довідки слова, що відповідають поданим лексичним значенням.
1. Утрачати
самовладання від сильного хвилювання, не пам’ятати себе.
2. Ставитися
презирливо, зарозуміло, зневажливо до кого-небудь або до чогось.
3. Мати поганий зір,
погано бачити.
Довідка: неволити, недобачати, недогледіти, ненавидіти, непокоїти, нестямитися,
нехтувати.
Раунд 4. (2команда) Дібрати з довідки слова, що відповідають поданим лексичним значенням.
1. Порушувати чийсь
спокій, завдавати турботи, клопоту, бентежити.
2. Відчувати велику
неприхильність, ворожість, нелюбов до когось або чогось.
3. Допустити
помилку, зробити недогляд через неуважність.
Довідка: неволити, недобачати, недогледіти, ненавидіти, непокоїти, нестямитися,
нехтувати.
Немає коментарів:
Дописати коментар